Freon ili ti fliidna tečnost – sve sto treba da znate

servis klime zdravlje
Neredovno čišćenje klime i posledice po zdravlje
maj 28, 2025
najcesci kvarovi klima
Energetska efikasnost klima uređaja
maj 30, 2025

Freon ili ti fliidna tečnost – sve sto treba da znate

najcesci kvarovi klima

Freon ili ti fliidna tečnost – sve sto treba da znate.

Zaštita životne sredine i zdravlja

Curenje freona iz klima uređaja može imati ozbiljne posledice po okolinu i ljudsko zdravlje. Zbog toga je ključno odmah otkloniti kvar i redovno održavati uređaj. Redovnim servisiranjem sprečava se gubitak rashladnog gasa i potencijalni tehnički problemi izazvani habanjem sistema.

Kako se puni klima uređaj rashladnim gasom?

Ukoliko sumnjate da vašoj klimi nedostaje freon, prvi korak je dijagnostika. Serviser mora ustanoviti uzrok kvara – da li je u pitanju isticanje freona ili neki drugi tehnički problem. Ako se utvrdi da je rashladni gas iscurio, neophodno je ispustiti preostali freon, sanirati curenje i zatim napuniti uređaj odgovarajućom količinom gasa. Tek tada se klima može vratiti u ispravno stanje.

Znakovi poput kapanja vode iz unutrašnje jedinice, slabe efikasnosti hlađenja ili neobičnih zvukova mogu ukazivati na problem sa freonom. U takvim slučajevima, preporučljivo je pozvati stručnjaka koji će obaviti detaljnu kontrolu i po potrebi izvršiti dopunu rashladnog sredstva.

Vrsta i količina freona u klima uređaju

Količina freona potrebna za punjenje zavisi od modela i snage klima uređaja. Tačna specifikacija je obično navedena u tehničkom priručniku uređaja ili na nalepnici spoljne jedinice. Ipak, preciznu količinu freona treba da odredi stručnjak, jer ona zavisi od različitih faktora poput zapremine sistema i radnog pritiska.

Koliko traje freon u klimi ?

Ako ne postoji curenje, freon može trajati godinama jer klima uređaj funkcioniše kao zatvoren sistem. Međutim, ako postoji i najmanje oštećenje u cevovodu, spojevima ili ventilima, gas može postepeno nestajati iz sistema, što umanjuje sposobnost hlađenja. Takođe, konstantno i intenzivno korišćenje može ubrzati habanje i povećati rizik od gubitka rashladnog sredstva.

Treba imati na umu da je freon hemijska supstanca koja može imati štetan uticaj na ozonski omotač. Upravo iz tog razloga, noviji modeli klima uređaja koriste zamenske, ekološki prihvatljivije gasove poput R-410A i R-32, koji imaju manji uticaj na životnu sredinu. Gas R-22 se više ne koristi u savremenim uređajima.

Važno je naglasiti da redovan servis klima uređaja ne podrazumeva automatsku dopunu freona – ako sistem nema curenje, freon ne nestaje sam od sebe. Najcesce curenje freona je na ventilu za dopunu istog, na spoljnoj jedinici, kao i na holenderima na pertlovanju cevi itd

Pozovi odmah!